جستجو کردن
Close this search box.

چگونه زبان های عشق برای روابط مفید هستند

زبان های عشق

همه ما عشق را به سبک خودمان ابراز می کنیم و دریافت می کنیم. یادگیری و درک این تفاوت ها می تواند تأثیر معناداری بر رابطه شما داشته باشد. به گفته چپمن، این یکی از ساده ترین راه ها برای بهبود روابط شماست. در اینجا چند روش دیگر وجود دارد که یادگیری زبان عشق مربوطه می تواند مفید باشد.

زبان های عشق از خودگذشتگی را ترویج می کنند
وقتی متعهد به یادگیری زبان عشق دیگران هستید، به جای نیازهای خود، بر نیازهای او تمرکز می کنید. این فرض اصلی نظریه چپمن است. زوج‌ها باید برای یادگیری زبان عشق شریک زندگی‌شان تلاش کنند به جای اینکه بخواهند همسرشان را متقاعد کنند که زبان او را یاد بگیرد. در حالت ایده آل، هر دو نفر می خواهند عشق را به گونه ای ابراز کنند که برای دیگری معنادار باشد.

تمام هدف از کاوش در زبان عشق خود با هم این است که یاد بگیرید چگونه شریک زندگی خود را به گونه ای که برای او معنادار است دوست داشته باشید.

زبان های عشق باعث ایجاد همدلی می شود

همانطور که بیشتر در مورد چگونگی تجربه عشق توسط شریک زندگی خود می آموزید، یاد می گیرید که با آنها همدردی کنید. این به شما کمک می‌کند لحظه‌ای از خودتان بیرون بیایید و به آنچه باعث می‌شود شخص دیگری احساس مهم بودن و دوست داشتنی بودن کند، نگاهی بیندازید.

وقتی زوج ها متعهد به یادگیری و استفاده از زبان های عشق هستند، هوش هیجانی خود را افزایش می دهند و یاد می گیرند که چگونه نیازهای دیگران را بالاتر از نیازهای خود قرار دهند. آنها به جای اینکه به زبان عشق خود با شریک زندگی خود صحبت کنند، یاد می گیرند که چگونه به زبانی صحبت کنند که شریک زندگی آنها می فهمد.

 

زبان های عشق به حفظ صمیمیت کمک می کنند

صحبت منظم در مورد چیزی که مخزن عشق شما را پر نگه می دارد می تواند درک و در نهایت صمیمیت بیشتری در رابطه شما ایجاد کند. شما نه تنها در مورد یکدیگر بیشتر یاد خواهید گرفت، بلکه به روش های عمیق تر و مهم تری نیز ارتباط برقرار خواهید کرد. وقتی این اتفاق می افتد، رابطه شما صمیمی تر می شود. یک بررسی در سال 2016 که در مجله جهانی علوم سلامت منتشر شد به این نتیجه رسید که بهبود مهارت های ارتباطی می تواند به صمیمیت در ازدواج کمک کند.

 

زبان عشق به رشد شخصی کمک می کند

تمرکز بر چیزی یا شخصی خارج از خودتان می تواند به رشد شخصی منجر شود. دوست داشتن شریک زندگی خود به شیوه هایی که خارج از منطقه راحتی شما هستند، شما را مجبور می کند رشد و تغییر کنید و به بیرون از خود نگاه کنید.

زبان های عشق به شما کمک می کنند عشق را به روش های معنادار به اشتراک بگذارید

وقتی زوج‌ها شروع به صحبت به زبان عشق یکدیگر می‌کنند، کارهایی که برای یکدیگر انجام می‌دهند عمدی‌تر و معنادارتر می‌شوند. آن‌ها به روش‌هایی می‌گویند «دوستت دارم» که برای شرکایشان منطقی باشد، که بعداً احساس می‌کنند مورد توجه، رضایت و قدردانی قرار می‌گیرند.

عشق زبان در زندگی روزمره

به گفته چپمن، زبان عشق در روابط بین والدین و فرزندان، بین همکاران و دوستان نیز کاربرد دارد. به عنوان مثال، اگر زبان اصلی عشق کودک شما کلمات تأیید کننده است، او دوست دارد که تحسین شفاهی یا “دوستت دارم” را بشنود. این بسیار فردی است: یک همکار ممکن است احساس قدردانی بیشتری کند اگر از یک زبان عشق به جای زبان دیگر استفاده کنید.

زبان عشق شما نیز می‌تواند گاهی تغییر کند. به عنوان مثال، اگر روز بدی را در محل کار سپری کرده اید، ممکن است بغل کردن شریک زندگی خود را به جای یک کلمه تشویق کننده ترجیح دهید.

نکته کلیدی این است که به طور منظم ارتباط برقرار کنید و بپرسید که شریک زندگی شما به چه چیزی نیاز دارد تا احساس کند مورد توجه، شنیده شدن، قدردانی و دوست داشتن است. سپس، این را عملی کنید.

 

نقد نظریه زبان های عشق

اگرچه یادگیری زبان های عشق به بسیاری از افراد کمک می کند تا با شریک زندگی خود ارتباط بهتری برقرار کنند، اما این نظریه و نحوه اعمال آن در روابط خود محدودیت هایی دارد.

بسیاری از مردم از زبان ها سوء استفاده می کنند

برخی افراد در مورد استفاده از زبان های عشق کمی رقابتی می شوند، که در واقع می تواند رابطه را تیره کند. برای مثال، شرکا ممکن است شروع به پیگیری تمام دفعاتی که از زبان عشق شریک زندگی خود استفاده می‌کنند، کنند و آن را با تعداد دفعاتی که همسرشان از زبان آنها استفاده کرده است، مقایسه کنند.

زبان عشق می تواند راهی برای باز کردن ارتباط و دلسوزی باشد، اما شما نباید از آنها به عنوان بازی یا سلاح علیه شریک زندگی خود استفاده کنید. برخی از مردم همچنان به استفاده از زبان خود (به جای زبان شریک زندگی خود) برای نشان دادن اهمیت خود ادامه می دهند و این اشکالی ندارد. شما می توانید با کسی رابطه داشته باشید که زبان عشق شما را ندارد. سعی کنید فهمیده و باز باشید. شما می توانید اقدامات شریک خود را تشخیص دهید و از آنها قدردانی کنید، حتی اگر آنها کاملاً با زبان شما مطابقت نداشته باشند.

آنها دیگر مشکلات رابطه را حل نمی کنند

پنج زبان عشق همه مشکلات رابطه شما را حل نمی کنند. آنها به سادگی یکی از ابزارهای بسیاری هستند که می توانید برای بهبود ارتباط با شریک زندگی خود از آنها استفاده کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد که زوج‌هایی که از زبان عشق یکدیگر استفاده می‌کنند، زمانی که از ابزارهای خودتنظیمی برای کنترل احساسات خود استفاده می‌کنند، بیشترین احساس خوشبختی را در روابط خود دارند.
در حالی که زبان عشق یک ابزار بود، مسئولیت پذیری زوج ها در قبال احساسات و تغییرات رفتاری، بیشترین کمک را به شادی کلی آنها داشت.

چگونه خودتنظیمی را تمرین کنیم

زبان عشق شما نیز می تواند تغییر کند. مهم است که بپذیریم و انتظار داشته باشیم که زبان عشق می تواند در طول زمان تغییر کند، به ویژه با توجه به استرس های زندگی یا تغییرات عمده ای مانند بچه دار شدن.

یک مطالعه نشان داد که بزرگ‌ترین مانع برای زوج‌هایی که از زبان عشق یکدیگر استفاده می‌کنند این است که گیرنده اغلب متوجه نمی‌شود که همسرشان تلاش می‌کند از زبان عشق او استفاده کند و دقیقاً انتظارات را برآورده نمی کند

هنگامی که شما و شریک زندگی تان زبان عشق یکدیگر را بدانید، هر دو می توانید سود ببرید. صحبت کردن به زبان عشق شریک زندگی‌تان می‌تواند کمی تلاش و اراده را بطلبد، به خصوص اگر با زبان شما متفاوت باشد. به یاد داشته باشید، روابط سالم متولد نمی شوند. آنها از طریق توجه و تلاش توسعه می یابند.

خبر خوب این است که می توانید با یادگیری زبان عشق شریک زندگی خود و به کار بردن آن، رابطه خود را تقویت کنید. و اگر هر دوی شما متعهد به دوست داشتن یکدیگر به روشی باشید که با هر دوی شما صحبت می‌کند، نه تنها در عشق عمیق‌تر، بلکه در یک رابطه شاد و رضایت‌بخش نیز خواهید یافت.

لیست فصل های منتشر شده!

مطالب تکمیلی

لینک حمایت مالی از سانسورچی

تمام مبلغ حمایت شده شما، برای تبلیغ سانسورچی هزینه خواهد شد!